Radiologia w gabinecie dentystycznym

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzatory do domu i biura – Toruń
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w gabinecie dentystycznym
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

RTG w stomatologii

RTG w gabinecie dentystycznym służy prawidłowej diagnozie problemu. Stomatolodzy zlecają prześwietlenia RTG, żeby mogli osiągnąć potrzebne informacje dotyczące położenia oraz zdrowia zębów w jamie ustnej. Zwykle pozwala to na zauważenie problemów, ukrytych, w trakcie rutynowego przeglądu kontrolnego.

Radiologia w gabinecie dentystycznym to rentgen zębów. Zwykle takie prześwietlenia dzielą się na dwie kategorie – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, czyli zdęcie punktowe zapisuje obraz 2-3 zębów. Wartością zdjęcia punktowego jest to, że dokładnie pokazuje poszczególne zęby, co umożliwia stomatologowi diagnozę. Tymczasem zdjęcie rentgenowskie zębów zewnątrzustne odsłania cały komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne odsłania rozmieszczenie zębów względem siebie oraz względem szczęki oraz zdjęcie cefalometryczne, boczne, jakie daje obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej i podniebienia twardego.

Jakie są wskazania do wykonania badań rentgenowskich w dentystyce

Zdjęcia rentgenowskie zębów u stomatologa konieczne są dla wielu dziedzin dentystyce. Przeważnie, fachowego wykorzystania radiologii, dentysta potrzebuje w implantologii, chirurgii stomatologicznej, protetyce, ortodoncji oraz leczeniu kanałowym (endodoncja).

RTG zębów przydaje się rozpoznawaniu chorób zębów, dziąseł, okołowierzchołkowych tkanek, stanów zapalnych, zmian w obrębie kości – w tym zwapnienia, torbiele, martwica – lub zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia rentgenowskie uznaje się także jako bazowy element przed leczeniem oraz zabiegami, które wymagają uprzedniego rozpoznania położenia zębów. Za pomocą tego dentysta ortodonta diagnozuje krzywizny zębów, a protetyk stwierdza, jak rozległą dziurę wynikającą z utraty zęba albo zębów, należy wypełnić.

Jeśli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi albo doznał urazów mechanicznych szczęki lub zębów, dentysta też wysyła go na wykonanie badań radiologicznych. RTG zębów ukazuje  ewentualne powikłania lub błędy – np. pokaże miejsce narzędzia, jeśli utkwiło ono w kanale zęba, a do tego jest niezbędnym krokiem w diagnostyce raka.

Z reguły dentysta zleca powtórzenie badań RTG po zakończeniu leczenia, żeby ocenić jego efekty.

W jaki sposób przebiega rentgen zębów w gabinecie stomatologicznym?

Obecnie w wielu gabinetach dentystycznych realizuje się zdjęcia RTG na miejscu od ręki w trakcie wizyty. To duże uproszczenie dla pacjentów, ponieważ nie mają potrzeby zapisania się na dodatkową wizytę, ani specjalnie szukać pracowni radiologicznej. Wbrew obawom wykonanie zdjęcia RTG zębów nie sprawia bólu oraz nie wymaga od pacjenta przygotowań. To nie problem, by normalnie zjeść posiłek, wypić oraz przyjąć swoje leki.

Obowiązującym przygotowaniem przed prześwietleniem radiologicznym zębów jest usunięcie wszystkich przedmiotów z metalu z obszaru twarzy i szyi. Co oznacza, że na rentgen u dentysty lepiej przyjść bez spinek oraz biżuterii, a minutkę przed badaniem należy zdjąć protezy, okulary i aparaty słuchowe.

Samo zrobienie zdjęcia RTG zębów u stomatologa zajmuje zaledwie kilka sekund, zwłaszcza, że obecnie przy postępie technologicznej, najczęściej jest to już RTG cyfrowe. Mimo to dentysta, wykonujący rentgen omawia z pacjentem szczegóły i informuje go o kolejnych etapach przeprowadzanego zabiegu.

Zdjęcia rentgenowskie budzą strach, pod względem promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, ma negatywne skutki, ale nie ma powodów do obaw, ponieważ w trakcie wykonywania prześwietlenia rentgen zębów u dentysty, nie jest to groźne dla zdrowia. Organizm przyswaja bardzo małą dawkę, a do tego każdy pacjent zakłada fartuch ochronny. Należy pamiętać, by nie zapisywać się na rentgen za często, co najwyżej co pół roku, z tego względu trzeba pamiętać, kiedy robiło się je ostatnio. Prześwietleń RTG muszą omijać kobiety w ciąży, niezależnie od tego, czy mają być wykonane dla dentysty czy innego lekarza. Jeśli to nie jest absolutnie niezbędne lepiej, aby ciężarna odpuściła badania.

Zalety radiologii cyfrowej w stomatologii.

Skoro rentgen zębów można zrobić w gabinecie stomatologicznym w cyfrowo, dobrze znaleźć plusy tego rozwiązania. Wcześniej rolę nośnika rentgena miała klisza, która zazwyczaj zajmowała dużo miejsca oraz mogła bez trudu ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku dentystycznego RTG w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, ponieważ pliki można bezpiecznie zachować w pamięci komputera. To szczególna zaleta, ponieważ umożliwia ona przesłanie prześwietlenia radiologicznego w wybrane miejsce, bez potrzeby wożenia całkowitej dokumentacji leczenia radiologicznego. Stomatolog może je zobaczyć oraz swobodnie powiększać obraz. RTG w tej formie jest o wiele wytrzymalsze, ponieważ ciężko je zniszczyć.

Warto dodać, że metoda radiologii cyfrowej oznacza też rezygnację z gromadzenia odpadów, które powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest niezwykle szczegółowe i świetnie sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

Dentysta Toruń

Komentarze są wyłączone.