Natryskowe ocieplanie domu pianką PUR

Kubki termiczne dla każdego
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Termos turystyczny – jaki najlepszy oraz jak go wybrać
29 sierpnia, 2020
Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Natryskowe ocieplanie pianką PUR

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową stało się znane, nie tylko ze względu na porządne cechy termoizolacyjne. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych pośród surowców używanych do ocieplania budynków, dzięki czemu co raz częściej pojawia się w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Dużą zaletą, dzięki której wyprzedza pozostałe materiały termoizolacyjne jest technika nakładania. Pianę PUR natryskuje się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dopasowuje swoją objętość do przestrzeni, dzięki czemu doskonale przylega oraz układa się w załamaniach oraz zakamarkach. Pozostałe materiały termoizolacyjne trzeba skracać oraz dopasowywać, czym ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów oraz ogranicznie izolacyjnych właściwości. Poprawnie rozpylona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na długie lata, dlatego że pomimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Znane są dwa typy pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Różnią się od siebie konstrukcją oraz cechami, z uwagi na co są dobre do ocieplania odrębnych elementów budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR wykorzystywana jest przeważnie do ocieplania natryskowego poddasza, dachów i wewnętrznych powierzchni. Świetnie nadaje się też do izolacji belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Natomiast  zamkniętokomórkowa pianka PUR najlepsza jest do ocieplania zewnętrznych powierzchni, podłóg i findamentów. Taki rodzaj pianki PUR da się także umieścić na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo na przykład na stropach nad zimnymi pokojami

Dodatkowo piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Z tego względu bez trudu można wykonać natrysk na różne, odpowiednio przygotowane powierzchnie, np. drewno lub elementy metalowe, a także blachę. Dobrze, żeby przed natryskiem przestrzeń były wolna od brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  Tą metodą gwarantujemy świetną przyczepność, dzięki której pianka PUR zachowa się na odpowiednim miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić profesjonalistom. By wykonać to zgodnie  wytycznymi niezbędne są odpowiednie warunki, takie jak odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka poliuretanowa musi zostać ułożona równomiernie.

Pianka PUR – informacje techniczne

Rozdzielenie na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę motywuje odrębność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą budowę, dzięki czemu jest bardzo sprężysta. Pianka ta po stężeniu jest półsztywna oraz stanowi bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale słabo chroni przed wilgocią. Dodatkowo pianka otwarokomórkowa PUR ma małą masę (ok. 8-10 kg/m3), dlatego wcale nie obciąża konstrukcji budynku. Pod względem grubości nakładanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie może przewyższać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma bardzo niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest całkiem hydrofobowa. Dlatego tak często wykorzystuje się ją do termoizolacji fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a poza tym po zastygnięciu robi się sztywna, więc łatwiej ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR należy pamiętać o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na promienie UV, dlatego niezbędna będzie dodatkowa osłona. Co więcej zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, czyli jest to materiał palny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych zalet pianki PUR należy jej prosta oraz lekka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej objętości oraz formowanie się do zakamarków i załamań, neutralizuje ryzyko utworzenia się termicznych mostków. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zajmuje wiele czasu. W porównaniu do innych materiałów izolacji termicznej to najszybszy sposób ogrzania budynku. Pianka szybko się układa oraz szybko twardnieje, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Co więcej jest mocno przyczepna, dlatego trzyma się na wielu powierzchniach, a z upływem czasu nie gubi przyczepności czy swoich właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi obszerności, co oznacza, że się nie odkształca. Szczególnie istotne jest też to, że po odpowiedniej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych czy pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje całkiem dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą w głównej mierze z jej właściwości. Za minus możemy przyjąć niską wytrzymałość na promienie UV, co prowadzi do dodatkowych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed UV. Inną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej łatwopalna, ale według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w klasie E, co oznacza, że pali się, ale jest samogasnąca. Też w tym przypadku da się zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Najczęściej jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest nieprawidłowy natrysk, błędne przetworzenie pianki lub położenie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Ze względu na to do natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

http://www.pianka-pur.com.pl/

Komentarze są wyłączone.