Termos turystyczny – jaki najlepszy oraz jak go wybrać

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Natryskowe ocieplanie domu pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować by nie bolało
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos turystyczny – jaki najlepszy oraz jak go wybrać ?

Decydując się na wycieczkę trzeba zatroszczyć się o dobre przygotowanie. Zwłaszcza gdy jedziemy w góry lub planujemy długie zwiedzanie, warto pomyśleć nie tylko o zabraniu prowiantu czy wody, ale także ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób uwielbia wyprawy z termosami turystycznymi, które przez wiele godzin zachowują ciepło lub chłód kawy, herbaty lub innego napoju. Które turystyczne termosy są uważane za najlepsze oraz z jakiej przyczyny? Zazwyczaj przede wszystkim interesującym nas wyznacznikiem jest czas zatrzymywania temperatury, chociaż tak samo ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Pośród najbardziej popularnych termosów turystycznych znajdują się termosy producentów Stanley, Thermos i Esbit, z tego względu warto się im przyjrzeć.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Kupując turystyczny termos trzeba popatrzeć na parę ważnych elementów, jakie mówią, czy dany produkt sprawdzi się w określonych warunkach, czy nie. Istotna jest tu praktyczność, forma oraz surowce, z jakich termos jest wykonany. Im mocniej zależy nam na jakości, tym powinniśmy nabyć termosu stworzonego z dobrej jakości tworzyw, jakie nie mają szkodliwych substancji oraz korzystnie oddziałują na sprawne działanie termosu.

Powinno się także zastanowić nad tym, aby termos posiadał zewnętrzną powłokę, za pomocą której mamy gwarancję, że turystyczny termos nie wyślizgnie się nam z dłoni też w rękawiczkach. W zależności od tego, jak długie planujemy wycieczki, powinniśmy dopasować pojemność danego termosu. Zazwyczaj termosy turystyczne można kupić w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wędrówka tym mniej pojemny termos się nada. Na wielogodzinne wycieczki lepiej wybrać pojemny termos.

Najważniejszym parametrem, którym lepiej się zainteresować, chcąc sprawdzić, który turystyczny termos wybrać jest długość zachowania temperatury. W tej kwestii istotny jest nie tylko czas zachowania ciepła bądź zimna, ponieważ w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet doba, ale także zakres temperatur. Żaden termos nie zatrznyma przez długi czas tę samą temperaturę. Warto pamiętać, że im bardziej zapełniony termos, tym lepiej będzie on spełniał swoją funkcję. Aby jednak termos turystyczny był dobry, musi mieć szczelny korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Zazwyczaj nakrętki są odkręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie zatrzyma temperatury.

Najbardziej znane termosy turystyczne

W sklepach możemy znaleźć wiele termosów turystycznych, ale najbardziej znane oraz kupowane pochodzą od 3 firm, od lat produkujących tak samo termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego termiczne kubki (te słabiej spisują się w trakcie długotrwałych wycieczek oraz cechują się mniejszą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne należą do firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one bardzo cenione przez wielbicieli wycieczek i podróży. Czym cechują się ich turystyczne termosy?

Termosy firmy Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley mają prawie wiekową tradycję produkcji. Projektowane od niemal 100 lat termosy ze stalowym wkładem są mocno trwałe oraz przez lata sprawdzały się w największych wyprawach. Według producenta są tak trwałe, że mogą służyć przez wiele lat w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach termoizolacyjnych. Jak już wiemy, zdolność utrzymania temperatury zależy od wielkości i napełnienia termosu oraz elementów budowy. Wszystkie modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W zależności od modeli termosy turystyczne firmy Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy mniejszych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termoizolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo wysoka. Należy jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem następnych godzin stanie się co raz niższa/wyższa.

Termosy firmy Thermos

Inną tak samo znaną oraz szczególnie zalecaną firmą produkującą termosy turystyczne oraz termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm projektujących termosy od wielu lat, z porządnych surowców i materiałów. Co więcej Thermos tworzy produkty w swoich fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos zatrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy firmy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy na rynku, w tworzeniu swoich obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich szeroka gama produktów zachęca użytkowników, a świetne właściwości zatrzymywania temperatury, dobra cena i jakość, zachęcają, aby co najmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Zapamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie należy myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów wskazują, że w zmywarce da się myć zaledwie korek, ale nie dotyczy to wszystkich modeli. Zwykle termosów umieszczamy w zmywarce, dlatego że mocne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury w trakcie mycia, może ujemnie wpłynąć na ich zdolność do zatrzymywania temperatury.

Termos Thermos

Komentarze są wyłączone.