Turystyczny termos – który najlepszy oraz jak go wybrać?

Naświetlanie lampą – najlepszy pomysł na wybielanie
21 września, 2020
Sprzątanie biur i zakładów pracy
28 września, 2020

Termos turystyczny – który najlepszy i jak go znaleźć?

Planując wycieczkę powinniśmy zadbać o dobre pakowanie. Zwłaszcza jeżeli wybieramy się w góry albo planujemy czasochłonne zwiedzanie, należy pomyśleć nie tylko o zabraniu wody czy prowiantu, ale także spakowaniu zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas uwielbia wycieczki z turystycznymi termosami, które przez wiele godzin utrzymują temperaturę herbaty, kawy albo innego napoju. Które turystyczne termosy są uznawane za najlepsze i z jakiej przyczyny? Przeważnie najbardziej interesującym nas wyznacznikiem jest czas utrzymywania temperatury, chociaż tak samo ważna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród szczególnie zananych turystycznych termosów znajdują się termosy firm Stanley, Thermos oraz Esbit, z uwagi na to warto je poznać.

Który turystyczny termos wybrać?

Kupując turystyczny termos trzeba popatrzeć na parę ważnych kryteriów, jakie mówią, czy termos turystyczny będzie dobry w konkretnych warunkach, czy nie. Ważna jest tutaj funkcjonalność, forma i materiały, z jakich termos turystyczny jest zrobiony. Im mocniej zależy nam na jakości, tym powinniśmy kupić termos wykonanego z dobrej jakości materiałów, jakie nie mają niebezpiecznych substancji i korzystnie wpływają na sprawne działanie turystycznego termosu.

Powinno się też zastanowić nad tym, żeby termos miał zewnętrzną powłokę, dzięki której uzyskamy pewność, że turystyczny termos nie wysunie się nam z rąk także w rękawiczkach. W zależności od tego, jak dalekie przewidujemy wycieczki, powinniśmy dostosować pojemność wybranego termosu. Przeważnie turystyczne termosy znajdziemy w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wyprawa tym mniejszy termos się nada. Na wielogodzinne wycieczki lepiej wybrać większy termos.

Kluczowym parametrem, którym powinniśmy się kierować, chcąc zdecydować, który turystyczny termos wybrać jest rzecz jasna długość zachowania chłodu lub ciepła. W tej kwestii znaczący jest nie tylko czas zachowania zimna bądź ciepła, dlatego że w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet doba, ale też zakres temperatur. Nie ma termosu, który zatrznyma przez długi czas dokładnie tę samą temperaturę. Warto też dodać, że im bardziej zapełniony termos, tym lepiej będzie on pełnił swoje zadanie. Żeby termos okazał się użyteczny, musi posiadać właściwy korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Przeważnie nakrętki są odkręcane albo automatyczne z przyciskiem. Jeśli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zachowa temperatury.

Szczególnie popularne turystyczne termosy

Na rynku możemy znaleźć dużo turystycznych termosów, ale szczególnie popularne i kupowane pochodzą od trzech producentów, od lat tworzących zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a także kubki termiczne (one słabiej spisują się podczas wielogodzinnych wycieczek i charakteryzują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Bardzo znane turystyczne termosy pochodzą z firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one bardzo cenione przez pasjonatów wycieczek i podróży. Czym charakteryzują się ich turystyczne termosy?

Turystyczne termosy firma Stanley

Termosy firmy Stanley posiadają prawie wiekową tradycję powstawania. Tworzone od niemal stu lat termosy z wkładem stolowym są całkiem trwałe i od lat uczestniczą w największych wyprawach. Według firmy są tak doskonałe, że mogą przetrwać długie lata w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach termicznej izolacji. Jak już wiadomo, umiejętność zachowania ciepła lub zimna zależy od napełnienia i wielkości turystycznego termosu oraz elementów budowy. Wszystkie modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W przybliżeniu turystyczne termosy firmy Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h przy mniejszych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termiczna izolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo rozwinięta. Trzeba jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem następnych godzin będzie stawała się nieco niższa/wyższa.

Turystyczne termosy firma Thermos

Inną tak samo popularną i bardzo zalecaną firmą sprzedającą turystyczne termosy i kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród tworzących termosy od lat, z porządnych materiałów i surowców. Co więcej Thermos tworzy produkty w swoich fabrykach, bez udziału innych firm.

Produkty firmy Thermos zatrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firma Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat odnosi sukcesy na rynku, w tworzeniu swoich obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich obszerna oferta termosów i kubków zachęca użytkowników, a doskonałe parametry utrzymywania ciepła lub zimna, jakość i dobra cena, zachęcają, żeby co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach około 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Zapamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie należy myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów mówią, że w zmywarce da się myć jedynie korek, choć nie tyczy się to każdego modelu. Przeważnie termosów nie wkładamy do zmywarki, dlatego że mocne detergenty i wpływ wysokiej temperatury podczas czyszczenia, może negatywnie wpłynąć na ich umiejętność do utrzymywania temperatury.

termos turystyczny

Komentarze są wyłączone.