Ocieplanie pianką PUR – dlaczego warto?

Banery LED - telebimy i ekrany na kazda okazje
Banery LED – podnieś prestiż
10 grudnia, 2017
Paintball laserowy a paintball klasyczny
Paintball laserowy a tradycyjny
22 grudnia, 2017

Wielu z nas chciałoby zamieszkać w domu, daje on większe poczucie prywatności. Jednak na uwadze trzeba mieć fakt, że każda budowa to ogromne wyzwanie logistyczne i finansowe. Wybór miejsca w którym ma stanąć nasz dom, to bardzo trudna decyzja. Budowa domu wiąże się z koniecznością podjęcia wielu trudnych decyzji. Schemat domu angażuje myśli na długi czas. Zaplanować należy nie tylko właściwą powierzchnię, ale także rozkład pomieszczeń. Wszystko musi być idealnie dopasowane, tak aby każdy domownik miał swój własny kąt. Przeanalizować należy także o zachowaniu ciągów komunikacyjnych w domu, dzięki nim usprawnimy sobie wiele codziennych czynności. Dużym wyzwaniem jest też wybór odpowiedniej metody ogrzewania. Nie każda działka jest podłączona do sieci gazowej. W tym wypadku przemyśleć trzeba montaż pieca węglowego albo olejowego. Wybór ten wpływa na domowy budżet, ale też na wygodę na konieczność konserwacji pieca i komina.

Nawet efektywnie działająca metoda ogrzewania będzie nieskuteczna, gdy nie zaizolujemy właściwie ścian, dachu i fundamentów. Ciepło będzie uciekać. Ogromne straty są efektem niedostatecznie ocieplonego poddasza. Dlatego sprawy ocieplenia nie wolno umniejszać. Metoda termoizolacji domu ma znaczenie. Stosowane są różne materiały: styropian, wełna, korek czy ciesząca się coraz większą popularnością pianka poliuretanowa, zwana dla uproszczenia pianką PUR.

Wybór jest ogromny

Najczęściej spotykanym materiałem wykorzystywanym do zabezpieczania przed utratą ciepła z domów jest spieniony polistyren. Posiada on wiele plusów:jest łatwo dostępny i stosunkowo tani. Jednakże nie nie jest polecany do izolacji tych elementów domu, które są podatne na ogień – tyczy się to przede wszystkim elementów drewnianych. Opcją jest wełna mineralna. Jest ona bardziej kosztowną opcją, ale za to cenioną przez fachowców trudniących się izolacją. Wełna jest niepalna, perfekcyjnie zabezpiecza przed denerwującymi dźwiękami. Izolowanie wełną wymaga jednak masywniejszej konstrukcji dachu, bo produkt ten nie jest lekki. Wełnę trzeba chronić przed nasiąkaniem przez zastosowanie folii chroniących. Nie są to wszystkie sposoby ochrony domu przed nadmierna utrata ciepła. Pianka poliuretanowa jest coraz popularniejsza. Stosowana jest ona wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Ocieplanie pianką PUR

Poliuretan występuje w licznych wariantach. Tworzy się z niego miedzy innymi piankę wykorzystywaną do ocieplania. Pianka powstaje z mieszanki dwóch substancji: izocyjanianu i żywicy. Substancje te podgrzewa się i później pod wpływem ciśnienia powstaje pianka, którą stosuje się do termoizolacji. Natryskiwana pianka powiększa objętość i natychmiastowo twardnieje. W ten sposób powstaje jednolita warstwa, która dokładnie wypełnia wszystkie szczeliny. Pianka doskonale przylega do prawie każdej powierzchni. Nałożona pianka nie wymaga dodatkowych umocnień. Natryskiwanie trwa bardzo krótko, kilka godzin wystarcza aby ocieplić dach.

Ocieplanie pianką PUR – dwie opcje

Najczęściej piankę dzieli się na otwarto i zamknięto komórkową. Ta ostatnia stworzona została do ocieplenia budynków od zewnątrz. Poza ochrona przed wychłodzeniem stanowi też świetnym materiałem chroniącym przed wilgocią, dlatego stosowana jest do ochrony fundamentów. Ocieplanie nią domu od wewnątrz także jest możliwe. Ten typ pianki jest bardzo lekki. Ma porowatą strukturę przez co ocieplane elementy mają zapewnioną odpowiednią wentylację. Stosuje się ją do ocieplania pomieszczeń.

Ocieplanie pianką PUR – same plusy

Pianka PUR jest bardzo uniwersalna. Można nią zaizolować zarówno zewnętrze części budynku, jak i poddasza, ścianki działowe i posadzki. Używana jest jako materiał chroniący przed utratą ciepła w domach przeznaczonych dla pojedynczych rodzin i dla większych społeczności, budynkach przemysłowych. Ocieplenie z pianki PUR jest przyjazne dla alergików. Warstwa pianki nie traci swoich właściwości, przez co nie pyli się, nie odrywają się od niej także małe cząstki, przez co nie stanowi zagrożenia. Pianka poliuretanowa nie wydziela toksyn, nie szkodzi środowisku. Warstwa pianki tworzy doskonałe zabezpieczenie przed utratą ciepła, dlatego nadaje się do nowoczesnego, pasywnego budownictwa. Kolejną pozytywną cechą jest wodoodporność. Pianka poliuretanowa nie jest podatna na odkształcenia powstałe na skutek narażenia warstwy na wilgoć. Zastosowanie dodatkowych umocnień jest niepotrzebne, bo świetnie przylega do betonowych ścian i drewnianych elementów. Mostki termiczne stanowią duży problem podczas ocieplania. Przez nie ucieka więcej ciepła. Zastosowanie pianki likwiduje ten problematyczny punkt. Pianka PUR tworzy zwartą strukturę przez co nie ma konieczności łączenia materiałów izolujących. Stwarza to możliwość ocieplenia nawet niestandardowej więźby dachowej i to w błyskawicznym tempie. Konfrontując, izolacja z waty wymaga docinania i łączenia elementów oraz zaangażowania kilku osób.

Odpowiednie ocieplenie budynku to wydatek który należy przeanalizować i właściwie zaplanować. Przemyśleć należy pozytywne i negatywna strony każdego ze sposobów. Tradycyjne produkty wykorzystywane do izolacji od jakiegoś czasu mają poważnego konkurenta jakim jest ocieplanie metodą natryskową. Pianka PUR zyskuje w oczach fachowców, pozytywnie oceniają oni jej niezawodność. Sporą zaletą jest także krótki czas potrzebny na ocieplenie. Pianka PUR stosowana jest zarówno w domach jedno lub wielorodzinnych, ale także jako izolacja budynków przemysłowych i gospodarczych.

Nie czekaj – już dziś zapytaj fachowca o ocieplanie pianką PUR!

Komentarze są wyłączone.