Podjazd do domu – z czego budować

Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w gabinecie dentystycznym
29 sierpnia, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Browar rzemieślniczy – maszyny do produkcji
30 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - układanie i cennik

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Podstawą dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie sprawdzi się przez wiele lat. Obciążenie wywołane ciągłym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była odporna oraz nie zepsuła się zbyt szybko. By powstał solidny podjazd potrzeba nie tylko właściwego przygotowania w postaci podbudowy, by nie dopuścić do obniżania się, ale także najlepszych surowców do wykonania podjazdu. Wśród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje zalety i wady, dlatego przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z popularniejszych oraz niedrogich surowców, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zdobyła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy wykonać estetyczny podjazd, który okaże się tak samo funkcjonalny, jak i elegancki. Dobranie kształtu zdecydowanie ułatwia ułożenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Z kolei szeroka dostępność w praktycznie większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie trzeba przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w sytuacji, gdyby potrzeba było więcej kostek. Cenę kostki brukowej także można dobrac do do swojego budżetu biorąc pod uwagę szeroką ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest bardzo wytrzymała na warunki atmosferyczne, skoki temperatury oraz silny nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w czyszczeniu.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także swoje wady. Kluczową niekorzyść pochodzi z warunków atmosferycznych. Z uwagi na opady czy nadmierne działanie słońca kostka brukowa może z czasem zmieniac kolor, co sprawia, że traci swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się pomiędzy szczelinami oraz rosną, ujmująco wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może zabierać wiele czasu. Ponadto, żeby podjazd z kostki brukowej był funkcjonalny musi być wykonany we właściwy sposób, co z reguły wpływa na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie przede wszystkim wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez bardzo dużo lat. Ponadto dzięki zwyczajnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, który w interesujący sposób uwydatni wygląd samego domu i ogrodu. Przeważnie podjazdy z kamienia są uznawane za wyjątkowo eleganckie. Ważnym elementem jest także naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości świetnie przepuszcza wodę. W ten sposób osiągamy dodatkową korzyść, czyli brak zbierającej się na powierzchni wody.

Wybierając podjazd z kamienia, należy wiedzieć, że znaczącą rolę odgrywa tutaj ułożenie, by podjazd był wytrzymały oraz by spełniał swoją rolę przez lata. Trzeba unikać tworzenia dużych przestrzeni między nimi, dlatego powinno się rozłożyć je jak najbliżej jeden obok drugiego, a szpary uzupełnić mieszanką piasku i cementu. Niewłaściwie rozłożony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się zastoin. Dodatkowo normalna nierówność kamienia oznacza, że ciężko czyścić taki podjazd, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy pomocy specjalnych form lub stempli. Dzięki tej właściwości da się uzyskać ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, jakie bez problemu da się dopasować do wyglądu ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto wspomnieć, że obecne techniki produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Kluczową korzyścią betonu dekoracyjnego jest jego solidność oraz wytrzymałość na niszczenie oraz warunki pogodowe. Bez trudu da się utrzymać go w czystości, ale w przypadku zastosowania dekoracji, niezbędna będzie pielęgnacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Zarówno kostka brukowa, kamień oraz beton mają swoje zalety i wady. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się głównie wytrzymałością, funkcjonalnością oraz estetyką. Patrząc na to, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których istotna jest lekkość mycia. Z kolei jeśli zależy nam na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej dobrym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, należy jednak pamiętać o poprawnym przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden nateriał nie spełni swojej roli w stu procentach.

kostka brukowa Toruń

Komentarze są wyłączone.