Kiedy trzeba płacić alimenty? Pomoc profesjonalnego adwokata

odchudzanie odchudzanie toruń zabiegi kosmetyczne
Płaski brzuch, czyli jak się odchudzać
3 kwietnia, 2017
dj na wesele dj łódź dj na imprezy
Etapy przygotowania dobrej imprezy – DJ, żartobliwe zaproszenie i menu
7 kwietnia, 2017
Adwokat Kancelaria Adwokacka Toruń Alimenty

Adwokat Kancelaria Adwokacka Toruń Alimenty

Alimenty na dziecko – komu przysługują i jak je uzyskać?

Zadaniem wszystkich rodziców jest utrzymanie dziecka aż do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletności, natomiast w przypadku dzieci upośledzonych ciężar ów nie upływa de facto nigdy. Tak długo jak dziecko wcale nie jest w stanie pokrywać kosztów utrzymania samo, a mianowicie zapewnić sobie wszelkich niezbędnych środków do życia, to naturalnie rodzice są zobowiązani wypełniać tenże obowiązek. Wyłącznie w przypadku, gdy fundusze dziecka jest odpowiedni i jest w stanie mu zapewnić niezbędne rzeczy, wtedy rodzice bynajmniej nie powinni płacić na nie alimentów. Niezdolność dziecka do dobrowolnego utrzymania się jest nadrzędnym pretekstem orzekania poprzez sąd alimentów.

Oczywiście na starcie rzecz wygląda w taki sposób, iż któreś spośród rodziców idzie do którejkolwiek z Kancelarii Adwokackich w Toruniu oraz pyta o pomoc przy sporządzaniu pozwu o rozwód i o pośredniczenie w sprawie rozwodowej. Dopiero w dalszej kolejności na któregoś z byłych partnerów są nakładane alimenty.

Zobowiązanie alimentacyjne występuje od momentu urodzenia dziecka aż do czasu, gdy będzie ono w stanie funkcjonować na własną rękę. Usamodzielnienie się bynajmniej nie jest równorzędne ze skończeniem 18 lat oraz odebraniem dokumentu potwierdzającego tożsamość. W gruncie rzeczy żaden kodeks nie informuje jaki jest pułap wiekowy, bo każdy przypadek musi obligatoryjnie być omówiony indywidualnie. Przykładem na pewno jest przywędrowanie ojca do kancelarii notarialnej w sytuacji niewypłacania alimentów, bowiem był on pewny, iż skończenie przez córkę 18 lat jest tożsame z zarzuceniem ich płacenia. W trakcie konwersacji jasne staje się jednak, że niepełnoletnie dziecko uczy się jeszcze czy posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności i zupełnie nie będzie w stanie się usamodzielnić z powodu nieuleczalnej choroby, np. fizycznej i psychicznej.

W jakich sytuacjach rodzice nie są zwolnieni z płacenia alimentów?

Jest co najmniej kilka sytuacji, jakie nie zwalniają rodziców z przymusu opłacania alimentów. Jedną spośród nich są zaślubiny (lub zamążpójście) z równorzędną niemożnością niezależnego zarabiania na życie. Naturalnie na początku partnerzy sobie pomagają we wszelakich życiowych sprawach, zatem jeżeli któreś z nich zarabia bardzo dużo i potrafi partnera utrzymać, w takich okolicznościach rodzice bynajmniej nie muszą już finansować dziecka. W przypadku kiedy jednak stykamy się z sytuacją odwrotną – małżonek nie potrafi dać środków do życia obojgu – wówczas rodzice są zobowiązani pomóc. Nieraz sytuacja jest natomiast tak złożona, iż porada fachowej kancelarii jest praktycznie nieodzowna.

Alimenty muszą regulować rodzice na własne niepełnosprawne dziecko, jakie wcale nie potrafi indywidualnie finansować sobie mieszkania, wyżywienia itp. Ma grupę inwalidzką lub niezdolność do pracy. I w ogóle nie ma tutaj znaczenia argument zaprezentowanego stanu rzeczy, m in. gdy córka nadużywa napojów wysokoprocentowych albo bierze twarde narkotyki. Słowem, dziecko z nieuleczalną dysfunkcją fizyczną czy intelektualną obowiązkowo muszą utrzymywać rodzice. Od czasu do czasu do prawników z Torunia przychodzą rodzice, którzy w ogóle nie chcą kalekiego dziecka „żywić” i podejmują się wszelkich czynności – oczywiście celowo – aby nie pokrywać alimentów oraz uwolnić się od „ciężaru”.

Dorosłe dziecko musi otrzymywać alimenty również wówczas, kiedy ukończyło 18 lat, nie kontynuuje nauki, nie podjęło pracy i wcale nie może znaleźć pracy. Jeżeli pragnie dostać alimenty od matki lub ojca, musi obowiązkowo ujawnić, że jego sytuacja materialna jest fatalna, np. żyje w nędzy.

Alimenty na pewno zdobędzie każde dziecko, jakie kontynuuje naukę, np. w szkole zawodowej lub w szkole wyższej. Naprawdę, póki dziecko się uczy, oboje rodzice mają obowiązek wypłacać alimenty. Ustanie przymusu alimentacyjnego ma miejsce wyłącznie w jednym przypadku – gdy dziecko, mimo że uczy się – potrafi samodzielnie się utrzymać.

W jakich sytuacjach rodzice nie muszą już płacić alimentów?

Matka i ojciec absolutnie nie powinni płacić alimentów w takich okolicznościach, kiedy dziecko posiada takie dochody, iż może uregulować sumaryczne koszty utrzymania, np. opłacić lokum, pożywienie, Internet i pozostałe konieczne do właściwego egzystowania rzeczy. Wpływem mówiąc w skrócie nie musi obowiązkowo być w takim przypadku tylko zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, lecz także zasiłek pielęgnacyjny, stypendia zdobywane na uczelni bądź przychody pozyskiwane przez zarabiające rodzeństwo. Częstokroć w rezultacie konfliktów z jednym z rodziców dochodzi do kolejnych rozpraw przed sądem. Syn wynajmuje jakiegoś z adwokatów z Torunia i rywalizuje z rodzicami, ponieważ ma zatrudnienie w rozmiarze 1/5 etatu etatu i nie posiada zasadniczo środków do prawidłowego funkcjonowania.

Pokrywanie alimentów przez jednego z rodziców gaśnie w niektórych okolicznościach przed osiągnięciem przez dziecko pełnoletności, jednak owe sytuacje są bardzo rzadkie. Dziecko musi koniecznie ukończyć szkołę i zyskać fach, dzięki któremu będzie miało szansę zapewnić środki do życia mówiąc w skrócie nie tylko sobie, lecz również swojej rodzinie.

To trzeba wiedzieć

Wysokość alimentów zależy od wielu ważnych czynników: umotywowanych potrzeb dziecka, opcji zarobkowych rodziców, zdolności finansowych rodziców, zakresu finansowania – bierze się tutaj pod uwagę osobne starania rodzica w kwestii zapewnienia bytu dziecku.

Jeśli zajął Cię niniejszy materiał, chcesz dowiedzieć się dużo więcej o poradach udzielanych przez adwokatów oraz innych usługach oferowanych przez reprezentantów, kliknij w odnośnik z boku – Kancelaria – a może odnajdziesz dokładnie to, czego poszukujesz.

Komentarze są wyłączone.